Antygona i kreon jako bohaterowie tragiczni

Pobierz

Główna, a zarazem tytułowa bohaterka tragedii pochodzi z rodu Labdakidów, nad którym zaciążyła klątwa.Drugim argumentem jest to, że Antygona musiała wybierać pomiędzy prawem boskim, a prawem stanowionym, wybierała pomiędzy miłością do brata, a możliwością utraty życia.. Bohaterowie pochodzą z wysokiego rodu, o wysokiej pozycji.. Antygona miała do podjęcia trudną decyzję: trwać przy prawie boskim czy wysłuchać rozkazów władcy, ale sprzeciwić się bogom?. Można się zastanawiać, czy unikając pochówku brata, Antygona zostałaby ukarana przez bogów?. Z kazirodczego związku narodziła się również Ismena oraz dwaj .Mimo, ze Kreon w pewnym momencie się opamiętał się i za namową Tejrezjasza zmienia zdanie, jest już za późno.. Zostaje za to skazana na śmierć.. Postać tragiczna to taka postać, którą los stawia przed trudnym dylematem.Antygona jest pełna ważnych elementów literackich do zbadania przez uczniów.. Śmierć poniosły wszystkie najbliższe Kreonowi osoby, jego syn Hajmon i żona Eurydyka, a także Antygona.Akcja Antygony zbudowana jest wokół dwóch konfliktów: konfliktu Kreona jako władcy z niepisanym prawem boskim oraz konfliktu Antygony jako obywatela z władcą.. Wybiera modlitwę o przebaczenie i pozostaje wierna nakazowi władcy.. Hajmon - syn Kreona, narzeczony Antygony.. Wyjątkowo tragiczne są ostatnie słowa Kreona: Wszystko mi łamie się w ręku, Los mnie powalił, pełen burz i lęku..

Teza: Antygona i Kreon to bohaterowie tragiczni.

Według mnie Kreon jest postacią tragiczną, a swoją tezę postaram się uargumentować w dalszej części swojej pracy.. Bardzo kocha Antygonę, boi się o jej życie i występuje w jej obronie.Konflikt tragiczny w "Antygonie": Źródło fabuły - mitologia; Bohaterowie: pochodzą z najszlachetniejszych rodów, zajmują wysoka pozycję społeczną (Kreon, Antygona, Ismena, Hajmon, Eurydyka to rodzina królewska); są szlachetni : Kreon myśli przede wszystkim o interesie państwa, jest sprawiedliwy, Antygonę cechuje wielka odwaga i determinacja w obronie wyznawanych wartości; nieobce są im wady i słabości czyniące postaci dramatu bliskimi człowiekowi: Kreon w swym .W ostatniej scenie (Eksodosie) widzimy go jako złamanego nieszczęściami przywódcę państwa, gnębionego poczuciem winy i wyrzutami sumienia: "Przedwczesne losy porwały mi syna, Mój obłęd zmiażdżył to życie.". Okazuje się, że tragicznych skutków jego stanowczości nie da się już odwrócić.. Oboje mają na swoim koncie popełnienie winy i tragiczne zbłądzenie.. Antygona, wybrała zgodnie ze swoim sumieniem prawo boskie i poniosła za to śmierć.. Jest jednocześnie ojcem Hjajmona, mężęm Euredyki, ale przede wszystkim władcą Teb.. "Antygona wybrała swój los, Kreon został przez los przygnębiony.. Osią utworu jest konflikt tragiczny między Kreonem (królem reprezentującym racje państwa) i Antygoną (buntowniczką walczącą o dobro jednostki)..

Antygona, wybrała zgodnie ze swoim sumieniem prawo boskie i poniosła za to śmierć.Teza: Antygona i Kreon to bohaterowie tragiczni.

Czy los… Czytaj dalej →Sofokles Antygona - opracowanie.. Tytułowa bohaterka kierowała się prawem boskim, a Kreon zasadą, że zdrajcę należy ukarać.. Antygona to jedna z trzech sztuk Sofoklesa opowiadających o rodzie Labdakidów.. Autor zaczerpnął fabułę z mitologii.. ; Antygona to przykład wzorcowej tragedii antycznej.Istota utworu: konflikt tragiczny ( pomiędzy ustanowionym przez człowieka prawem państwowym, reprezentowanym przez Kreona a prawem boskim, na które powołuje się Antygona),fatum jako siła, która sprawia, że bohaterowie muszą się znaleźć w sytuacji tragicznej; Antygona musi dokonać wyboru między sprzeniewierzeniem się prawu .. Ironia tragiczna - Im Kreon jest bardziej konsekwentny, i rzetelniej wypełnia swoje obowiązki jako władca, tym szybciej zbliża się do katastrofy.. Antygona to posąg przerastający ludzką miarę, Kreon to zwykły człowiek, pełen słabości i błędów: jego upadek wzrusza bardziej niż tragiczna śmierć Antygony".. Takie rozbicie problemu na dwa konflikty sprawiło, że w akcji występują dwaj równorzędni bohaterowie - Antygona i Kreon - i obaj zostaną ukarani.Kreon mial wybrac pomiedzy dobrem rodziny a swoja reputacja ( jakby nie ukarał antygony to stracilby autorytet u swoich poddanych ) no i wybrał reputacje ale po dluzszym zastanowieniu wybiera rodzine lecz stala sie juz tragedia ( antygona sie wiesza a jego syn zabija sie bo ja kochalam oraz zona kreona popelnia samobojstwo bo stracila syna ).Antygona jako postać tragiczna..

Wszystko to prowadzi do klęski Kreona - stracił najbliższych, został sam i musi żyć ze świadomością, że doprowadził do śmierci tych, których kochał.Antygona i Kreon jako bohaterowie tragiczni charakterystyka .

Ich racje są sprzeczne, dlatego prowadzą do tragicznego konfliktu.. Chór starców to głos doradczy, ale nie decydujący.. "Antygona" jest to utwór napisany przez genialnego starożytnego tragika zwanego Sofoklesem.. Ismena - córka Edypa i Jokasty, zupełne przeciwieństwo siostry.. 1 Dodaj do listy.. Antygona miała do podjęcia trudną decyzję: trwać przy prawie boskim czy wysłuchać rozkazów władcy, ale sprzeciwić się bogom?. Sugeruje Kreonowi niewłaściwość zakazu.. Można się zastanawiać, czy unikając pochówku brata, Antygona zostałaby ukarana przez bogów?. Czy zgadzam się z autorem tej wypowiedzi?. Eurydyka - żona Kreona i matka Hajmona, popełnia .Kreon i Antygona to główne postaci literackie, które występują w antycznej tragedii Sofoklesa pt. "Antygona".. Kreon był władcą Teb, objął władzę po śmierci Eteoklesa.. Nieszczęsny król jest zmuszony do podjęcia decyzji, od której zależy jego dalsza władza.. Kreon natomiast staje w opozycji - surowo .Konflikt tragiczny zachodzi w niej między prawami ludzkimi (ustanowione przez króla Kreona) a prawami boskimi (w zgodzie z nimi chce żyć tytułowa bohaterka, Antygona).Antygona - pozostali bohaterowie, Sofokles - Antygona - streszczenie, opracowanie.. Zakazuje pogrzebać ciała Polinika, traktuje to jako zdradę, złamanie prawa, które wprowadził.Drugim bohaterem tragicznym w "Antygonie" jest Kreon..

Jeśli pokieruje się sumieniem i uczuciami rodzinnymi, w oczach poddanych stanie się niegodnym swego stanowiska i zostanie odsunięty od władzy.Antygona i Kreon to równorzędni bohaterowie, tragiczni, ponoszą klęskę.

Antygona, siostra Polinejkesa i Eteoklesa, którzy stoczyli bratobójczą walkę o tron, łamie zakaz aktualnego władcy Teb, Kreona, i dokonuje symbolicznego pogrzebu brata - zdrajcy państwa, Polinejkesa.. Natomiast Antygona była członkiem rodu królewskiego i narzeczoną syna Kreona, Hajmona.. Kreon natomiast staje w opozycji - surowo zabrania .Kreon jest bohaterem dramatu Sofoklesa "Antygona".. Antygona uznaje taką postawę za maskowane tchórzostwo.. Śmierć Antygony pociąga za sobą śmierć Hajmona, ta z kolei powoduje śmierć Eurydyki.. Kreon, podobnie jak Antygona, jest bohaterem tragicznym.. Smutnych losów prowadzących do tragicznej śmierci tej pary nie trzeba chyba przypominać - wszak wszyscy je znają.. W utworze tym, jak i w każdej tragedii antycznej Grecji ścierają się dwie racje; Antygony, która kierowała się racjami uczuć, grzebiąc brata i Kreona, który zakazał pochówku Polinejkesa kierując się racjami dobra państwa i rozumu.Kreon wydając rozkaz królewski, zabraniający pochowania Polinejkesa, miał na celu dobro społeczne, gdyż uznawał jego czyn za czyn zdrajcy.. Jak potoczyłby się los Kreona - króla, gdyby odstąpił od swego zakazu?Zarówno Antygona jak i Kreon są bohaterami tragicznymi.. Oboje mają na swoim koncie popełnienie winy i tragiczne zbłądzenie.. Kreon jest inny, ponieważ jego walka z Antygonem prowadzi go i wielu innych do ich ruiny i .Antygona nie musiała obawiać się śmierci, natomiast Kreon jest pewien swojego potępienia.. 23 października 2020 0 Przez admin .. Antygona była osobą głęboko wierzącą i wyżej stawiała prawo boskie.. W dramacie Sofoklesa pt. " Antygona " bohaterem tragicznym jest tytułowa postać.. Kierując się miłością do brata pogrzebała go, a Kreon skazał ją na śmierć.Ismena przyznaje Antygonie rację, ale powstrzymuje się od czynów.. Kreon, Antygona, Ismena, Hajmon i Eurydyka należą do rodziny królewskiej.. Jak potoczyłby się los Kreona - króla, gdyby odstąpił od swego zakazu?. Teza: Antygona i Kreon to bohaterowie tragiczni.. veerka; 10.05.2010 Antygona była córką Edypa, króla Teb oraz jego matki i żony, Jokasty.. Jest to sytuacja bez wyjścia, bez względu na to, jakiego wyboru dokonają, są skazani na klęskę, nad ich losami ciąży fatum.. "Czyż ja nie na dnie już nieszczęścia głębi?". Chór jest stale obecny na scenie i pełni .Pierwszy jako bohater - obrońca ojczyzny, drugi jako tchórz..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt