Charakterystyka kordiana na podstawie monologu

Pobierz

Kordian jest pesymistycznie nastawiony do świata, wierzy w przesądy, kolejny raz brakuje mu sensu życia:Charakterystyka bohaterów.. Pateczka; 13.02.2010 młody 15-stoletni chłopiec,nieszczęśliwie zakochany JEGO CECHY TO : silna indywidualność, bunt wobec świata, kieruje się uczuciami, przeżywa nieszczęśliwą miłość,Monolog na Mont Blac jest splotem zniechęcenia, entuzjazmu, rozpaczy i nadziei odnoszących się do natury oraz przestrzeni duch.. Przeżywa rozterki miłosne, a dopiero po nieudanej próbie samobójczej staje się innym człowiekiem.Kordian, bohater dramatu Juliusza Słowackiego, przedstawiony zostaje w pierwszym akcie utworu jako piętnastoletni chłopiec.. Chłopiec jest nadwrażliwy, przeżywa rzeczywistość znacznie intensywniej niż jego rówieśnicy, kieruje się w życiu raczej sercem niż rozumem.Monolog Kordiana na szczycie Mont Blanc jest jedną z najznakomitszych i najpopularniejszych scen w polskiej literaturze.. Bohater jest zniesmaczony postawą papieża Grzegorza XVI i jego potępieniem dążeń niepodległościowych Polaków.. Ten naród się podniesie, zwycięży i zginie; Miecze na wrogach połamie, A potem wroga myślą zabije, Bo myśl ego ogniste ma ramię, Ona ak powróz wrogi uwiąże za szy e I związanych postawi na takim pręgierzu, Że wszystkie ludy wzrokiem dosięgną i plwaniem¹⁶.Charakterystyka Kordiana..

Natomiast monolog Kordiana wydaje się być parodią monologu Konrada.

Odnajduje wizję Polski ponoszącej klęskę, ale ratującej swym upadkiem ludy.. To, co wymaga podkreślenia, to sposób ujęcia rozwoju jednostki.Kordian, bohater dramatu Juliusza Słowackiego, przedstawiony zostaje w pierwszym akcie utworu jako piętnastoletni chłopiec.. Kordian odczuwa apatię, nudę, niechęć do życia które według niego jest bezsensowne i pozbawione celu.Urodził się na początku XIX wieku już w zniewolonej Polsce.. Tytułowy bohater dramatu Juliusza Słowackiego był przez polskich pisarzy romantycznych stawiany za wzorzec idealnej postaci.. Kordian - w I akcie jest to młody 15-letni chłopiec, cierpiący na "chorobę wieku", która w dramacie nosi miano "jaskółczego niepokoju".. Kordian to typ człowieka przechodzącego proces zmian, dojrzewającego, dynamicznego.. Chłopiec jest nadwrażliwy, przeżywa rzeczywistość znacznie intensywniej niż jego rówieśnicy, kieruje się w życiu raczej sercem niż rozumem.Charakterystyka Kordiana - kliniczny przypadek romantyka - strona 2, Kordian .. Na Mont - Blanc rozczarowany Kordian powie: "Gorzkie pocałowania kobiety - kupiłem.. Słowacki każe Kordianowi podjąć jakąś decyzję.. Towarzyszymy mu od piętnastego roku życia do momentu, gdy władze carskie wydają na niego wyrok śmierci.Samotny, odczuwający kosmiczne obrazowanie świata, ma silny związek z przyrodą, Ona wpływa, że ma kontakt z absolutem..

... "Polska Winkelriedem narodów" - słowa z monologu przypominające o sylwetce średniowiecznego rycerza ...Papież się boi, a Kordiana opuszcza "wiara dziecinna", musi dojrzeć i psychicznie i emocjonalnie.

W wieku piętnastu lat jest niesłychanie wrażliwy, ma melancholijne usposobienie, jest ciągle zamyślony i smutny.. Na podstawie analizy fragmentów .Monolog na Mont Blac jest splotem zniechęcenia, entuzjazmu, rozpaczy i nadziei odnoszących się do natury oraz przestrzeni duch.. Na szczycie .Zadanie: jaka idee znalazł kordian na szczycie mont blanc Rozwiązanie: monolog na górze mont blanc gdy staje na górze, czuje się zagubiony, uważa że to jest Zamknij W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu .. Romantyczna choroba wieku w oparciu o "Cierpienia młodego Wertera" oraz monolog Kordiana.. Kordian wygłaszając mowę na górze podsumowuje swoje dotychczasowe podróże.. Bohater, marzyciel i nadwrażliwy człowiek w końcu odnalazł cel życia.Kordian ujawnia cechy bohatera romantycznego - nieszczęśliwa miłość: "Jam się w miłość nieszczęsną całym sercem wsączył.". Przez swą nieszczęśliwą miłość do Laury, czuje się nieszczęśliwy.. Należy do warstwy szlacheckiej.. Równocześnie jest to punkt kulminacyjny dramatu Słowackiego oraz przełomowy moment dla jego bohatera.Zwieńczeniem II aktu dzieła jest monolog Kordiana, jaki wygłasza on na najwyższym szczycie Europy (Mont Blanc)..

(wskazać jej wpływ na przebieg rozmowy) - motyw Wyjaśnij wpływ zdarzenia poprzedzającego spotkanie Laury i Kordiana na przebieg rozmowy ( interpretacja monologu Kordiana np.:MAŁY, WIELKI KORDIAN "Mały jest Kordian jako wódz narodu.

Monolog można postrzegać również jako osobne dzieło liryczne.Charakterystyka Kordiana.. Wielki jest tylko,naprawdę wielki jako kreacja psychologiczna"Juliusz Kleiner W pełni zgadzam się z opinią pana Juliusza Kleinera.. Chłopak znajduje sam swoją ideę przewodnią.. Odczuwa bierność, czuje się bezużyteczny, a jednak wciąż marzy by dokonać wielkich czynów.. Dokonania Kordiana są tak znikome, że właściwie można by się zastanawiać, czy zasługuje on… Czytaj dalej →Kordian - charakterystyka z cytatami z II aktu Kordiana Juliusza Słowackiego W akcie drugim dramatu pt. "Kordian" jako tytułowy bohater przechodzi wiele zmian, a jego charakter ewoluuje, dojrzewa.To, co ich łączy, to także przyjęcie konsekwencji własnego kroku- wygnanie samego siebie na granicę zła (nawet nieświadomie) i margines .Oni na o ców mogiłach usiedli I myślą o zemsty godzinie.. Kordian nie walczy z Bogiem, ale ze sobą, jest rozdarty wewnętrznie z powodu poczucia niemocy, walczy ze znużeniem i zobojętnieniem.zanego wcześniej na śmierć Kordiana.. Kordian - nadwrażliwy samobójca, młody chłopiec, kochanek, filozof i spiskowiec zdobywa się na sformułowanie swych myśli.Zadanie: proszę o pomoc na podstawie monologu kordiana akt i sc 1 i całości utworu scharakteryzuj kordiana jako bohatera werterycznego Zamknij W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.Plik charakterystyka kordiana na podstawie monologu.zip na koncie użytkownika musheersr • Data dodania: 29 mar 2016Przedstaw postaci ( uogólnienie informacji na temat bohaterów, np. na podstawie didaskaliów) Jaką rolę w scenie 2 aktu I pełni natura?.

•Charakterystyka Kordiana - młodzieniec ze szlacheckiej rodziny, marzycielski, wrażliwy, skłonny do melancholii, ulega zmiennym nastrojom i depresji, czuje smutek i zniechęcenie do życia.charakterystyka KOrdiana na podstawie I aktu 1 sceny 1 wypowiedz Kordiana pilne!!

Dzięki temu, że jest na najwyższym szczycie Alp doświadcza zbliżenia się do Boga.. Tak jak większość bohaterów polskiego romantyzmu Kordian to nadwrażliwy poeta, który silnie odczuwa i odbiera otaczający go świat.Monolog Kordiana na szczycie Mont Blanc - interpretacja fragmentu Zdobycie szczytu najwyższej góry Europy, czyli masywu Mont Blanc, stanowi swoiste zwieńczenie wędrówki, jaką odbył Kordian po opuszczeniu ojczyzny.. Charakterystyka.. Ten etap życia Kordiana rozpocznie jego dojrzewanie duchowe i światopoglądowe.Szekspira).. Fragment ten określany jest Improwizacją, przypomina on bowiem Wielką Improwizację znaną z III części Dziadów Mickiewicza.. Stojąc w tym szczególnym miejscu, niemal widząc modlitwy płynące do Boga, porzuca on dawne zmartwienia, rozterki i niepewności, a na ich miejsce przywołuje potężną i szlachetną ideę - dobro ojczyzny.Jednym z miejsc, które odwiedza, jest najwyższy szczyt kontynentu- Mont Blanc.. Kordian staję się patriotą, buntownikiem, wojownikiem o wolność swojego narodu.Charakterystyczną cecha Kordiana jest dynamika, fakt, że bohater podlega ewolucji.. Kordian jest przede wszystkim typowym bohaterem romantycznym.. W tym miejscu Kordian wygłasza słynny monolog, którego fragment przedstawiony jest powyżej.. z góry dzieki.. Odkrywa w sobie siłę do walki, jego wybór jest słuszny, jednak droga realizacji okazuje się zawodna.. Jego postawa jest skrajnie zmienna od tej prezentowanej w pierwszym akcie utworu.Kordian unika jednak śmierci, o czym dowiadujemy się z aktu II..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt